Proizvodnja uglja u Ogranku „TE-KO Kostolac“ u skladu je sa planom za ovaj period godine, a deponije uglja u termoelektranama „Kostolac A“ i „Kostolac B“ su popunjene, kaže Goran Horvat, direktor za proizvodnju uglja u ogranku „TE-KO Kostolac“.
Proizvodnja uglja za prva tri meseca i 25 dana aprila je na oko 98 odsto od planiranih količina. Trenutno otkopavamo samo količine koje elektrane potroše na dnevnom nivou. Do sada smo sa PK „Drmno“ odvezli i oko 200.000 tona uglja prema TENT-u, a do kraja godine planiramo da prema obrenovačkim termoelektranama odvezemo još oko 400.000 do 500.000 tona, u zavisnosti od naših mogućnosti – objašnjava Horvat.
Što se tiče remonata, Horvat kaže da je redovna sezona remonata na sistemima PK „Drmno“ počela u martu.
− Prvi u nizu sistema na kome je već završen remont je Drugi BTO sistem, na kome su obavljene standardne remontne aktivnosti. Značajno je pomenuti da su na sistem ubačene dve nove, zamenske pogonske stanice B=2000. Poslovi na ovom sistemu bili su produženi za osam dana. Remotna sezona nastavljena je tokom aprila, a nakon Drugog sistema u remont kreće Šesti BTO sistem, takođe sa standardnim remontnim poslovima. Očekuju nas veliki poslovi tehnološke rekonstrukcije na odlagališnim trakama ovog sistema, što je u vezi sa izgradnjom kaseta za odlaganje pepela i šljake iz blokova TE „Kostolac B“. Nakon toga, remontne aktivnosti selimo na ugljeni sistem i drobilanu. I na ugljenom sistemu nas očekuje velika rekonstrukcija, preseljenje veznih transportera na nove pozicije, tako da je za ovaj sistem planirano vreme stajanja od 35 dana. Nastojaćemo da sve predviđene poslove završimo u što kraćem roku, kako bismo se što pre vratili otkopavanju uglja – najavljuje Horvat.
Redosled remonata do kraja remontne sezone je: Treći BTO sistem, zatim Peti BTO sistem, Prvi BTO sistem i na kraju Četvrti BTO sistem, krajem septembra i u oktobru. Horvat kaže da postoji mogućnost promene termina remonata i eventualna zamena termina po sistemima.
Kako se privodi kraju gradnja novog bloka termoelektrane „Kostolac B“, rudarski sektor sve više se priprema za pouzdano snabdevanje ugljem ovog postrojenja. Horvat objašnjava da se osim priprema ležišta uglja za povećanu eksplataciju, sve češće govori i o potrebi revitalizacije nekih BTO sistema, posebno na otkrivci.
− Kretanjem novog bloka B3, PK „Drmno“ očekuju sve veći planovi na otkopavanju uglja, a samim tim i otkrivke. Da bi se ti ciljevi ostvarili, potrebno je da se na mašinama osnovne mehanizacije, naročito na bagerima i odlagačima starijeg datuma, obave određene revitalizacije i modernizacija opreme. Ove revitalizacije su već u zakašnjenju, pre svega zbog nedostatka sredstava u prethodnom periodu, ali isto tako i zbog nezainteresovanosti pojedinih proizvođača osnovne opreme. Njima više nisu prioritet proizvodnja, popravka i revitalizacija mašina osnovne mehanizacije koja radi na otkopavanju uglja. U više navrata, na raspisanim javnim nabavkama za revitalizaciju nije bilo zainteresovanih ponuđača i nismo dobili ni jednu ponudu. Nekada se dešavalo da su nas proizvođači opreme takoreći vukli za rukav i nudili svoju opremu. Danas se veoma teško nalaze renomirane firme koje bi učestvovale na ovakvim javnim nabavkama. Sa poslovodsvtom EPS pokušavamo zajedničkim snagama da prevaziđemo i te izazove – ističe Horvat.
Što se tiče otkopavanja otkrivke, Horvat kaže da je ona na nivou iznad plana u odnosu na prošlu godinu, ali da je neophodno da se proizvodnja otkrivke poveća.
− Otkopavanju otkrivke moramo da pristupimo mnogo ozbiljnije i savesnije, svi zajedno: i rudari-tehnolozi, kao i održavaoci, električari i mašinci i svi drugi poslovi bez kojih PK „Drmno“ ne bi mogao da funkcioniše. To su pre svega odvodnjavanje, pripremni radovi, vulkanizerski poslovi, pomoćna mehanizacija. Samo na taj način, otkopavanjem otkrivke, moći ćemo da stanemo na crtu izazovu koji se nalazi ispred nas, a to je „hranjenje“ svih blokova u Kostolcu, uključujući i novi blok B3 –objasnio je Horvat.
Bogata karijera
Goran Horvat po struci je rudarski inženjer i tokom pune tri decenije rada u „Elektroprivredi Srbije“ rukovodio je mnogim poslovima iz delatnosti proizvodnje uglja, a bio je i izvršni direktor za proizvodnju uglja u „Elektroprivredi Srbije“. Posle sedam godina rada u Upravi EPS-a u Beogradu, od nedavno je na poziciji direktora za proizvodnju uglja u ogranku „TE-KO Kostolac“, svojoj matičnoj kući.
Izvor: Eps Energija Kostolac