Završeni su radovi na modernizaciji opreme za nadzor i daljinsko upravljanje Petim BTO sistemom, kojim se upravlja iz proširenog Dispečerskog centra Površinskog kopa „Drmno“ u kome se nalazi i kontrolni centar Šestog BTO sistema.
Kako je rekao Zoran Miladinović, pomoćnik direktora Direkcije za proizvodnju uglja za elektrotehniku, realizovan je veliki poduhvat, kojim je praktično unapređena automatizacija daljinskog upravljanja i nadzora, pregled statusnih signala, kao i ekspeditivno otklanjanje kvarova na ovom proizvodnom sistemu za otkopavanje jalovine.
− Izgradnjom Dispečerskog centra Šestog BTO sistema, koji je razvojnog tipa, napravljena je prekretnica u funkcionalnom smislu. Proširene su opcije i mogućnosti sistema na tehnološkom nivou upravljanja proizvodnjom na rudarskim mašinama. Realizacijom ovog projekta, uspostavili smo bolju i savremeniju kontrolu rada elektro i mašinske opreme, kao i rudarsko-tehnoloških funkcija – rekao je Miladinović.
Vođeni postignutim rezultatima i uspehom, izgradnjom kontrolnog centra za Šesti BTO sistem, Sektor elektroodržavanja pokrenuo je inicijativu za proširenje Dispečerskog centra, kojim je obuhvaćen i rad Petog BTO sistema.
Miladinović je objasnio da je bilo neophodno značajno angažovanje radnika različitih struka iz domena elektrotehnike, da bi se implementirao jedan ovakav poduhvat.
− Na prvom mestu reč je o stručnjacima iz oblasti energetike, upravljanja i telekomunikacija. Nova savremena oprema je kompatibilna sa već ugrađenom u novi Dispečerski centar i postojećom opremom na Petom BTO sistemu. Sada se konačno može reći da je implementacija projekta modernizacije daljinskog upravljanja Petim BTO sistemom i njegovo uključenje u novi Dispečerski centar pun pogodak – naglasio je Miladinović.
Realizacijom kompleksnih poslova došlo se do potpuno nove forme, funkcionalnosti i samog izgleda Dispečerskog centra Petog BTO sistema.
− Ovo nije kraj razvoja, već jedan korak u nizu do njegove konačne forme. Na ovaj način kop „Drmno“ postaje lider u implementaciji savremenih tehničko-tehnoloških rešenja u ovoj oblasti. Dalji cilj razvoja usmeren je prema centralnom Dispečerskom centru PK „Drmno“ koji bi prikazao kompletnu funkcionalnu, statusnu i proizvodnu sliku na kopu. Osim toga, sve ovo odraziće se i na ukupnu energetsku efikasnost jer će se sa jednog mesta pratiti između ostalog i potrošnja energije u odnosu na proizvodnju uglja i otkrivke – objasnio je Miladinović.
Aleksandar Radosavljević, koji godinu i po dana radi kao operater Petog BTO sistema, kaže da se iz Dispečerskog centra proizvodni proces sada prikazuje kao na dlanu.
− U kontrolnom centru Petog BTO sistema postoji veliki broj ekrana preko kojih se prate sve aktivnosti na proizvodnom sistemu. Posao je veoma odgovoran, a na prvom mestu je bezbednost radnika. Pratim kompletna dešavanja u toku proizvodnog procesa i u stalnoj sam komunikaciji s ljudima na terenu. Iz Dispečerskog centra se koordiniraju sve aktivnosti na terenu. Imam bolji uvid u sve probleme koji se pojave u toku rada i mogućnost da se brzo reaguje u dogovoru sa zaposlenima mašinske, elektro ili rudarske službe. Na svakoj pogodnskoj stanici imamo po tri kamere što nam daje potpun pregled situacije na terenu. U centar je ugrađena najsavremenija tehnologija koja nam omogućava mnogo toga i u značajnoj meri olakšava rad i upravljanje proizvodnim sistemom − kaže Radosavljević.
Modernizacija Petog BTO sistema
Do sada završene brojne aktivnosti projekta modernizacije Petog BTO sistema. Ugrađena je oprema video-nadzora na objektima sistema, čime će pokrivenost kamerama biti znatno bolja, uvedena je telefonska komunikacija dispečera sa svim rukovaocima na sistemu, pored već postojeće radio-komunikacije, a ugrađena je i potrebne elektroopreme na svakom objektu sistema za potrebe video i audio prenosa podataka. Takođe su ugrađeni elektrooprema upravljačkog sistema na svakom objektu, kao i oprema u dispečerskom centru (monitori, svičevi, računari), za realizaciju komunikacije na bazi optike i za bežični prenos svih vrsta podataka sa bagera i odlagača do prvih pogonskih stanica. Izvršena je potpuna reorganizacija sadašnje forme dispečerskog centra, kao i
izmene u aplikativnim softverima u pravcu savremenijih rešenja i prilagodljivosti prema primenjenoj savremenoj komunikacionoj opremi.
Dalji cilj razvoja usmeren je prema centralnom Dispečerskom centru PK „Drmno“ koji bi prikazao kompletnu funkcionalnu, statusnu i proizvodnu sliku na kopu.
IZVOR: EPS Energija Kostolac