
Do 1. marta, do kada je trajalo prijavljivanje radnika za rehabilitaciju, zdravstvenu dokumentaciju dostavilo je oko 400 radnika.
− To je odličan odziv. Izbor rehabilitacionih centara zavisi od sugestije i preporuke lekara specijaliste, a ove godine prednjače banje Koviljača, Vrnjačka, Ribarska, Niška i Kanjiža, kao i neki manji centri za lečenje – rekao je Danijel Radosavljević, predsednik Sindikata „Kopovi Kostolac“.
Rehabilitacija radnika počinje uskoro i trajaće do oktobra ili novembra.
Radosavljević kaže da će radnici plaćati 30 odsto cene u 10 polumesečnih rata, a Sindikat ostatak od 70 odsto. Za članove porodica, koji nisu u sindikatu, zaposleni plaćaju pun iznos, uz administrativnu zabranu koju potpisuju u rehabilitacionim centrima. Zaposleni se upućuju na rehabilitaciju sukcesivno, na način da proces proizvodnje funkcioniše nesmetano.
− Potpisivanje ugovora sa rehabilitacionim centrima je u toku i ljudi se opredeljuju u kojim grupama i kojim terminima žele da idu. Sa banjama dogovaramo termine za grupe, ali imamo i mogućnost da radnik ode na rehabilitaciju vanredno. I ove godine u planu je upućivanje radnika na prevenciju radne invalidnosti. Rekreacija će se po svemu sudeći organizovati u Crnoj Gori i Grčkoj, a ponude od turističkih agencija još uvek se prikupljaju. Bitno je istaći da će naši radnici za rehabilitaciju i za rekreaciju, na osnovu Kolektivnog ugovora, moći da koriste plaćeno odsustvo. Svi će morati da se ranije izjasne o terminu, mesec dana pre odlaska – kaže Radosavljević.

On objašnjava da najviše zaposlenih ima ortopedske probleme, pre svega sa kičmom, slede kardiovaskularna oboljenja, kao posledica nezdravog načina života, potom kancer i dijabetes.
U toku 2022. godine najviše radnika bilo je na rehabilitaciji u Banji Koviljači, a veliki broj članova Sindikata kopova išao je u i Selters, Nišku i Ribarsku banju.